Aprobarea măsurilor de organizare a activității în cadrul unităților de învățământ în condiții de siguranță epidemiologică pentru prevenirea îmbolnăvirilor cu virusul SARS-CoV-2 05.02.2021

Astăzi a fost publicat în Monitorul Oficial Ordinul comun (nr. 3.235/93 din 4 februarie 2021) al ministrului educației și ministrului sănătății pentru aprobarea măsurilor de organizare a activității în cadrul unităților de învățământ în condiții de siguranță epidemiologică pentru prevenirea îmbolnăvirilor cu virusul SARS-CoV-2.

Procedura reglementată prin ordinul amintit este următoarea: Consiliile de administrație ale școlilor propun scenariul de funcționare în funcție de incidență și îl transmit ISJ Iași și DSP spre avizare.

ISJ centralizează scenariile tuturor școlilor și le supune votului Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Iași care va emite săptămânal o hotărâre privind scenariile din toate școlile din județul Iași.

În cursul acestei seri vom avea la dispoziție scenariile propuse de școlile din Iași și va avea loc ședința CJSU care va institui scenariile pentru fiecare școală în următoarea săptămână.Sunt trei scenarii de lucru în funcție de incidența cumulată în ultimele 14 zile a cazurilor de Covid-19 din localitate:

Scenariul 1 – Incidența cumulată în ultimele 14 zile a cazurilor din localitate mai mică sau egală cu 1/1.000 de locuitori:Participarea zilnică a tuturor preșcolarilor și elevilor în unitățile de învățământ, cu respectarea și aplicarea tuturor normelor de protecție.

Scenariul 2 – Incidența cumulată în ultimele 14 zile a cazurilor din localitate este mai mare de 1/1.000, dar mai mică sau egală cu 3/1.000 de locuitori:a) Participarea zilnică, cu prezență fizică în unitățile de învățământ, a tuturor preșcolarilor și elevilor din învățământul primar, a elevilor din clasele a VIII-a și a XII-a, a XIII-a și a celor din anii terminali din învățământul profesional și postliceal, cu respectarea și aplicarea tuturor normelor protecțieb) Participarea zilnică, în sistem online a elevilor din celelalte clase/ani de studiu.

Scenariul 3 – Incidența cumulată în ultimele 14 zile a cazurilor din localitate este mai mare de 3/1.000 locuitori:a) Participarea zilnică a tuturor preșcolarilor și elevilor din învățământul primar.b) Participarea zilnică, în sistem online a elevilor din celelalte clase/ani de studiuReamintesc că incidențele pentru fiecare localitate din județul Iași pot fi găsite pe pagina de internet a Prefecturii Iași – https://is.prefectura.mai.gov.ro/coronavirus/